StartpaginaPlanten › Slangenplant Cylindrica
Slangenplant Cylindrica (Dracaena angolensis)

Slangenplant Cylindrica

Dracaena angolensis · Asparagaceae

Gemakkelijk Giftig voor huisdieren Tolerant voor weinig licht

Dracaena angolensis, voorheen geclassificeerd als Sansevieria cylindrica, is een succulente vaste plant die inheems is aan de droge, rotsachtige regio's van Angola. Het wordt onderscheiden door zijn gladde, cilindrische, rechtopstaande bladeren die taps toelopend eindigen in een scherp punt en onder goede omstandigheden 1 tot 2 meter hoog kunnen worden. De plant wordt veel gekweekt als een weinig onderhoudsvereiste kamerplant en wordt gewaardeerd om zijn architectonische, sculpturale verschijning.

☀ Licht
Helder indirect licht; verdraagt laag licht
💧 Water
Zorg dat de aarde volledig uitdroogt tussen watergiften
🌡 Temp
15 tot 35 graden C
💦 Luchtvochtigheid
Laag tot gemiddeld; verdraagt droge lucht
🌿 Potgrond
Goed drainerende, zandige of korrelige mix
🍽 Meststoffen
Maandelijks tijdens het groeiseizoen, niet in winter

Foto: Mokkie / CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Hoe verzorg je Slangenplant Cylindrica

Licht

Dracaena angolensis gedijt in helder, indirect licht en zal de meest krachtige, rechtopstaande groei produceren in de buurt van een venster dat dagelijks enkele uren gefilterd zonlicht ontvangt. Het verdraagt laag licht redelijk goed, wat het geschikt maakt voor kantoren of kamers met kleine ramen, hoewel de groei aanzienlijk zal afnemen en bladeren kunnen na verloop van tijd wat van hun stijve, rechtopstaande houding verliezen. Direct middagzonlicht door glas kan de bladpunten verbranden, dus enige schaduw tijdens de heetste delen van zomerdagen is raadzaam.

Watering

Deze soort is uiterst droogtevast en moet spaarzaam water krijgen. Laat de aarde tussen watergiften volledig uitdrogen, typisch om de twee tot vier weken water geven tijdens het groeiseizoen en in winter reduceren tot eenmaal per maand of minder. Overwatering is de meest voorkomende oorzaak van mislukking; de cilindrische bladeren slaan water op en de wortels zijn zeer gevoelig voor rot als ze te lang in natte aarde zitten. Leeg de onderzetters altijd na het water geven om te voorkomen dat de bodem van de pot in water staat.

Potgrond en potting

Een goed drainerende, voedingsarme aarde is essentieel. Een merkspecifieke cactus- en succulenatenmengeling is geschikt, of standaard universele aarde vermengd met minstens 30 tot 50 procent tuinbouwgrind of perliet. Goede drainage voorkomt wortelbederf dat kan optreden wanneer vocht rond de wortels te lang wordt vastgehouden. Terracottapotten zijn beter dan kunststof, omdat ze overtollig vocht door de zijkanten kunnen laten ontsnappen.

Meststoffen

Voer maandelijks in lente en zomer met een evenwichtige, verdunde vloeibare meststof op halve sterkte, of gebruik een gespecialiseerde cactusmest. Voer niet in herfst en winter wanneer de plant niet actief groeit, omdat overmatige voedingsstoffen in koude, vochtige omstandigheden wortelproblemen kunnen veroorzaken. Overvoeding is zelden nuttig en kan zwakke, slappe groei veroorzaken.

Luchtvochtigheid en temperatuur

Dracaena angolensis is aangepast aan aride omstandigheden en gaat goed om met de droge lucht die typisch is voor centraal verwarmde huizen. Het vereist geen sproeien of vochtschalen. Het geeft de voorkeur aan temperaturen tussen 15 en 35 graden C en mag niet worden blootgesteld aan vorst of langdurige temperaturen onder 10 graden C, wat weefselschade kan veroorzaken. Houd planten uit de buurt van koude tocht, met name in winter, en plaats ze niet in de buurt van radiatoren of warmteuitlaten die zeer intens, droge hitte produceren.

Opnieuw inpotten

Verpot om de twee tot drie jaar, of wanneer wortels duidelijk rond de bodem van de pot draaien of uit de drainagegaten komen. Kies een nieuwe pot slechts een maat groter dan de huidige, omdat deze soort verdraagt en zelfs goed presteert wanneer iets wortelgebonden. Lente is het ideale moment om te verpotten. Bij het verplaatsen van de plant voorzichtig zijn, want de scherpe bladpunten zijn echt scherp en kunnen letsel veroorzaken.

Snoeien

Weinig snoei is vereist of wenselijk. Beschadigde of verdroogde bladpunten kunnen worden afgesneden met schone, scherpe scharen, gesneden onder een lichte hoek om de natuurlijke vorm van het blad na te bootsen. Opmerking: eenmaal gesneden, groeit de punt niet terug en blijft het gesneden uiteinde stomp. Als een heel blad geel wordt en terugsterft tot aan de grond, kan het schoon op grasveldniveau worden verwijderd. Snij geen gezonde groene bladeren, omdat dit geen tuinbouwkundig doel dient en het uiterlijk van de plant permanent verandert.

Is Slangenplant Cylindrica giftig?

Huisdieren: Giftig. Volgens de ASPCA zijn Dracaena-soorten giftig voor zowel honden als katten. Inname kan symptomen veroorzaken, waaronder braken (soms met bloed), buitensporige speekseltafeling, verlies van eetlust, depressie en, bij katten, verwijde pupillen. De giftige stoffen zijn saponinen.
Mensen: Over het algemeen als licht giftig voor mensen beschouwd bij inname. Sap kan milde huidirritatie veroorzaken bij gevoelige personen. Buiten bereik van jonge kinderen houden. Handen wassen na hantering.

Veel voorkomende problemen

Zachte, broeiige basis van de bladeren of stengel
Waarschijnlijke oorzaak: Wortelbederf veroorzaakt door overwatering of slecht drainerende aarde  Oplossing: Verwijder de plant uit de pot, snij alle rotte wortels en zacht weefsel weg met gesteriliseerde gereedschappen, laat de gesneden oppervlakken een dag of twee drogen, verpot dan in verse, korrelige aarde. Zorg minstens twee weken dat er geen water wordt gegeven. Als het bederf tot aan de hele basis is bereikt, is de plant mogelijk onherstelbaar, hoewel gezonde uitlopers kunnen worden gered.
Gele bladeren
Waarschijnlijke oorzaak: Overwatering, wateroverlast of, minder vaak, natuurlijke veroudering van oudere buitenste bladeren  Oplossing: Controleer de bodemvochtigheid en drainage. Als overwatering de oorzaak is, laat de aarde volledig uitdrogen en verminder de waterfrequentie. Als alleen de oudste buitenste bladeren een voor een geel worden en de rest van de plant ziet er gezond uit, is dit normaal en kunnen die bladeren eenvoudig worden verwijderd.
Bruine, droge bladpunten
Waarschijnlijke oorzaak: Lage luchtvochtigheid, onderwatering, fluor- of zoutophoping uit kraanwater of meststof, of fysieke beschadiging  Oplossing: Trim de bruine punten netjes af. Gebruik regenwater of gefilterd water als kraanwater sterk gechloreerd of gefluorideerd is. Spoel de aarde af en toe door met water om zoutophoping te verwijderen. Zorg ervoor dat de plant niet direct naast een warmtebron staat.
Bladeren die naar buiten buigen of hun rechtopstaande vorm verliezen
Waarschijnlijke oorzaak: Onvoldoende licht, overwatering die zwak weefsel veroorzaakt, of pot die te groot is  Oplossing: Verplaats de plant naar een lichter locatie. Controleer wateringsgewoonten en verminder indien nodig. Als de pot erg groot is, overweeg dan opnieuw in te potten in een kleinere, beter passende container. Bladeren kunnen niet worden rechtgezet als ze eenmaal zijn gebogen.
Witte, wattachtige clusters of kleverige residue op bladeren
Waarschijnlijke oorzaak: Meeldaupluis  Oplossing: Verwijder zichtbare insecten handmatig met een wattenstaafje gedoopt in tandenstoker. Behandel de hele plant met een insecticidezeep of neemolieoplossing, herhaal om de zeven tot tien dagen gedurende enkele weken. Isoleer de plant van anderen tijdens de behandeling.
Fijne webbing tussen bladeren of op grasveldniveau; bladeren zien er dof uit
Waarschijnlijke oorzaak: Spintenbesmetting, waarschijnlijker in droge, warme omstandigheden  Oplossing: Verhoog tijdelijk de omgevingsluchtvochtigheid, veeg bladeren af met een vochtige doek en behandel met insecticidezeep of een gespecialiseerde mijticide. Herhaalde toepassingen zijn meestal nodig. Zorg voor goede luchtcirculatie rond de plant.

Hoe te vermenigvuldigen

Deling van uitlopers

Dracaena angolensis produceert basale uitlopers (pups) die uit het rhizoom op grasveldniveau verschijnen. Wanneer een pup minstens enkele centimeters hoog is en eigen wortels heeft, kan het van de moederplant worden gescheiden met een schoon, scherp mes en individueel in goed drainerende aarde worden gepot. Dit is de betrouwbaarste vermeerderingmethode omdat dit onmiddellijk een gevestigde plant produceert.

Bladstekken

Cilindrische bladeren kunnen in secties van ongeveer 5 tot 8 centimeter lengte worden gesneden, waarbij de snijoriëntatie wordt opgemerkt zodat de sectie op de juiste manier wordt geplant. Laat de gesneden uiteinden 24 tot 48 uur eerder vormen voordat ze in nauwelijks vochtige, korrelige aarde worden gestoken. Wortelvorming is langzaam en kan enkele maanden duren; houd op een warme plek en water zeer spaarzaam.

Rhizoomdeling

Bij het opnieuw inpotten van een volwassen plant kan het rhizoom in secties worden verdeeld met elk minstens één groeipunt. Laat gesneden oppervlakken drogen voordat ze in verse aarde worden geplant. Deze methode werkt goed en produceert planten sneller dan bladstekken, hoewel voorzichtigheid nodig is om de wortels niet onnodig te beschadigen.

Waar Slangenplant Cylindrica vandaan komt

Inheems in Angola, southern tropical Africa.

Verhaal en herkomst

De geslachtsnaam Dracaena komt van het Griekse woord 'drakaina', wat betekent een vrouwelijke draak, een verwijzing naar het bloedroderode hars dat wordt geproduceerd door sommige soorten in het geslacht, vooral de Kanarische eilanddraakboom (Dracaena draco). De soortnaam angolensis betekent 'van Angola' en weerspiegelt het inheemse bereik van de plant in dat land. De voormalige geslachtsnaam Sansevieria eert Raimondo di Sangro, Prins van Sansevero (1710 tot 1771), een Italiaanse edelman en uitvinder die mecenas van de wetenschappen was.

Dracaena angolensis is inheems aan Angola in zuidelijk Afrika, waar het in droge, rotsachtige scrubland groeit. Het werd in de negentiende eeuw formeel beschreven en in de westerse botanica geïntroduceerd tijdens een periode van intensieve botanische verzameling in sub-Sahara Afrika. Het werd in de twintigste eeuw populair als kamerplant, geprezen om zijn tolerantie voor verwaarlozing en zijn gedurfde, geometrische vorm, die aansloot bij de esthetische voorkeuren van modernistisch binnenhuisontwerp. In sommige Afrikaanse tradities worden planten in dit geslacht in de buurt van huizen gekweekt en wordt gelooft dat ze bescherming bieden, en ze worden soms gebruikt in lokale ambachtelijke productie vanwege hun sterke bladvezelingen.

Variëteiten om te kennen

Dracaena angolensis 'Boncel'

Een compacte cultivar die kortere, stompe, waaiervormige clusters van cilindrische bladeren produceert. Het groeit langzamer dan de rechte soort en is goed geschikt voor kleinere ruimtes.

Dracaena angolensis 'Skyline'

Een selectie bekend om het produceren van bijzonder rechte, uniforme, rechtopstaande bladeren met een zeer nette, symmetrische vorm.

Dracaena angolensis 'Patula'

Een cultivar met bladeren die uitwaarts buigen in een uitgesproken waaier- of spuitvorm in plaats van strikt rechtopwaarts te groeien.

Leuke feiten

Veelgestelde vragen over Slangenplant Cylindrica

Hoe vaak moet ik mijn cilindrische slangenplant water geven?
In lente en zomer is wateren om de twee tot vier weken meestal voldoende, met de aarde die tussen watergiften volledig uitdroogt. In herfst en winter dit reduceren tot eenmaal per maand of minder. Controleer altijd dat de aarde volledig droog is voordat u weer water geeft, in plaats van een rigide schema te volgen.
Waarom worden de punten van de bladeren van mijn plant bruin?
Bruine bladpunten worden meestal veroorzaakt door inconsistente watering, lage luchtvochtigheid, fluor- of zoutaccumulatie uit kraanwater, of fysieke beschadiging. Probeer regenwater of gefilterd water te gebruiken, verlaag de meststoftoepassing en zorg ervoor dat de plant niet onmiddellijk naast een radiator staat. Het bruine gedeelte kan netjes worden afgesneden, hoewel het niet opnieuw groeit.
Kan ik Dracaena angolensis in een badkamer met laag licht groeien?
Het overleeft in minder lichte omstandigheden, inclusief een badkamer, zolang de temperaturen boven 15 graden C blijven en de aarde niet te vochtig wordt gehouden in de omgeving met verminderd licht. Het groeit echter veel langzamer en kan iets minder stijf zijn dan exemplaren in helderder licht.
Is het veilig om deze plant in de buurt van mijn kat of hond te houden?
Nee, de ASPCA classifiseert Dracaena-soorten als giftig voor zowel katten als honden. Inname kan braken, buitensporige speekseltafeling, lethargie en, vooral bij katten, verwijde pupillen veroorzaken. Het is het best om het ver uit bereik van huisdieren te houden, of het te vervangen door een niet-giftig alternatief als uw dieren geneigd zijn om aan kamerplanten te knagen.
Mijn plant heeft kleine planten aan de basis. Wat moet ik ermee doen?
Dit zijn uitlopers of pups en dit is de gemakkelijkste manier om de plant te vermeerderen. U kunt ze op hun plaats laten om een voller, geclusterd voorkomen te creëren, of wanneer ze enkele centimeters hoog zijn en hun eigen wortelstelsel hebben, kunt u ze voorzichtig met een schoon mes scheiden en individueel inpotten.
Kan ik mijn cilindrische slangenplant in de zomer buiten zetten?
Ja, het kan in de zomer buiten worden verplaatst zodra de nachttemperaturen constant boven 15 graden C liggen. Plaats het op een beschutte plaats met helder maar indirect licht, omdat direct middagzonlicht de bladeren kan verbranden. Breng het goed voor de eerste vorsten van de herfst weer naar binnen.
Waarom heet mijn plant plotseling Dracaena angolensis terwijl ik het als Sansevieria cylindrica kocht?
In 2017 concludeerde een grootschalige genetische studie dat het geslacht Sansevieria niet duidelijk genoeg verschilt van Dracaena om als afzonderlijk geslacht te worden gehandhaafd. Als gevolg hiervan werden alle Sansevieria-soorten formeel naar Dracaena overgebracht. De oude naam Sansevieria cylindrica wordt nu beschouwd als een synoniem. Beide namen kunnen nog steeds in winkels en online verschijnen en verwijzen naar dezelfde plant.